Planując i wykonując oświetlenie, należy brać pod uwagę nie tylko rozmieszczenie czy moc źródeł światła, ale również temperaturę barwową. To ona decyduje w znacznym stopniu o tym, jaki klimat panuje w pomieszczeniu i jak dobrze jest ono przystosowane do swojej funkcji. Czym jest temperatura barwowa światła? Jaką barwę światła wybrać?
Temperatura barwowa światła – co to takiego?
W zależności od źródła światła człowiek inaczej odbiera kolorystykę otoczenia. Ten sam teren wygląda zupełnie inaczej podczas pochmurnego, ale jasnego popołudnia niż w czasie zachodu słońca. W pierwszej sytuacji widzimy światło zbliżone do czystej bieli, a w drugiej żółte lub wręcz pomarańczowe. Temperaturę barwową określa się w stopniach Kelwina (K). Jeszcze prościej można ją opisać jako ciepłą (bardziej żółtą), chłodną (bardziej niebieską) lub neutralną.
Światło o niskiej temperaturze barwowej określa się mianem ciepłego. To np. światło świecy, które ma temperaturę na poziomie 1000 – 2000 K. Światło o wschodzie i zachodzie słońca również jest bardzo ciepłe (od 2000 do 3000 K). Światło o temperaturze od 3300 K do 5000 K nazywamy neutralnym – to np. typowe światło dzienne (w południe) lub światło księżyca. Lampa błyskowa aparatu ma około 5000 K, natomiast światło dzienne po południu jest nieco chłodniejsze. W dni, w których na niebie jest równomierna, ale cienka warstwa chmur, temperatura barwowa światła wynosi nawet do 7000 K. Z kolei w cieniu (w słoneczny dzień) dochodzi do 8000 K.
Barwa światła w pomieszczeniach – co warto wiedzieć?
Wiedzę o temperaturze barwowej światła warto wykorzystać podczas planowania oświetlenia pomieszczeń. W zależności od funkcji danego wnętrza powinno się w nim zastosować ciepłe, neutralne lub chłodne oświetlenie. Dzięki temu zadbasz o wzrok, samopoczucie i odpowiedni klimat. Na pewno nie zaleca się kupowania takich samych żarówek do wszystkich wnętrz w domu! Na jakiej zasadzie je dobierać?
- Chłodne światło (o barwie ok. 6000 K) polecane jest do pomieszczeń, które wymagają skupienia. Zimna barwa pobudza, dlatego doskonale nadaje się do pracy. Warto w ten sposób oświetlić biuro, a w domu gabinet lub biurko dziecka.
- Neutralne światło zapewnia najbardziej wiarygodne odwzorowanie kolorów. Sprawdza się w wielu pomieszczeniach, szczególnie tych wielofunkcyjnych. Warto je zastosować szczególnie w łazience i przy toaletce, a także przy szafie lub garderobie. Pozwoli bowiem prawidłowo ocenić wygląd np. stroju lub makijażu.
- Ciepłe światło sprzyja relaksowi i odprężeniu. Sprawia, że pomieszczenia stają się bardziej przytulne. Najlepiej sprawdzi się więc w sypialni, a także w salonie, choć w tym ostatnim można zastosować mieszankę źródeł światła o różnej barwie. Ciepłe oświetlenie często stosują też gabinety masażu i SPA.
Ponadto warto zwracać uwagę na dopasowanie barwy światła do wystroju i wyposażenia. Jeśli aranżacja pomieszczenia utrzymana jest w chłodnej tonacji (np. bieli i stalowych szarościach), zimne światło będzie w nim wyglądało lepiej.
Różne barwy światła w jednym pomieszczeniu
Połączenie różnych barw światła w jednym pomieszczeniu jest nie tylko możliwe, ale w wielu sytuacjach wręcz wskazane. Np. w łazience poza chłodnym światłem idealnym np. do robienia makijażu przyda się również źródło delikatnego, ciepłego światła, które będzie można zapalić, biorąc relaksującą kąpiel. W kuchni warto zastosować neutralne oświetlenie ogólne, ale blaty oświetlić nieco chłodniejszymi lampami – dzięki temu praca będzie znacznie wygodniejsza. Doskonałym przykładem jest też salon. W wielu domach jest to pomieszczenie wielofunkcyjne, które w ciągu dnia służy do pracy lub nauki, a wieczorem do relaksu. Dlatego zastosowanie kilku źródeł światła o różnych temperaturach barwowych jest wysoce wskazane. Pomoże bowiem o każdej porze dostosować atmosferę pomieszczenia do sytuacji.
Co ważne, dostosowanie barwy światła jest bardzo proste – wystarczy wymienić żarówkę na taką o pożądanych parametrach. A zatem nawet jeśli popełnisz błąd przy aranżacji pomieszczenia, możesz go łatwo naprawić. Najnowocześniejszym rozwiązaniem, odpowiednim dla wszystkich niezdecydowanych i przeznaczonym dla do wielofunkcyjnych pomieszczeń, są źródła światła o zmiennej temperaturze barwowej. Tryb pracy można w nich regulować za pomocą włącznika lub też np. aplikacji mobilnej. Tego typu żarówki LED są nie tylko praktyczne, ale również energooszczędne!