Kategorie
Baza Wiedzy

Czym jest temperatura barwowa światła? Co warto o niej wiedzieć?

Planując i wykonując oświetlenie, należy brać pod uwagę nie tylko rozmieszczenie czy moc źródeł światła, ale również temperaturę barwową. To ona decyduje w znacznym stopniu o tym, jaki klimat panuje  w pomieszczeniu i jak dobrze jest ono przystosowane do swojej funkcji. Czym jest temperatura barwowa światła? Jaką barwę światła wybrać?

Temperatura barwowa światła – co to takiego?

W zależności od źródła światła człowiek inaczej odbiera kolorystykę otoczenia. Ten sam teren wygląda zupełnie inaczej podczas pochmurnego, ale jasnego popołudnia niż w czasie zachodu słońca. W pierwszej sytuacji widzimy światło zbliżone do czystej bieli, a w drugiej żółte lub wręcz pomarańczowe. Temperaturę barwową określa się w stopniach Kelwina (K). Jeszcze prościej można ją opisać jako ciepłą (bardziej żółtą), chłodną (bardziej niebieską) lub neutralną.

Światło o niskiej temperaturze barwowej określa się mianem ciepłego. To np. światło świecy, które ma temperaturę na poziomie 1000 – 2000 K. Światło o wschodzie i zachodzie słońca również jest bardzo ciepłe (od 2000 do 3000 K). Światło o temperaturze od 3300 K do 5000 K nazywamy neutralnym – to np. typowe światło dzienne (w południe) lub światło księżyca. Lampa błyskowa aparatu ma około 5000 K, natomiast światło dzienne po południu jest nieco chłodniejsze. W dni, w których na niebie jest równomierna, ale cienka warstwa chmur, temperatura barwowa światła wynosi nawet do 7000 K. Z kolei w cieniu (w słoneczny dzień) dochodzi do 8000 K.

Barwa światła w pomieszczeniach – co warto wiedzieć?

Wiedzę o temperaturze barwowej światła warto wykorzystać podczas planowania oświetlenia pomieszczeń. W zależności od funkcji danego wnętrza powinno się w nim zastosować ciepłe, neutralne lub chłodne oświetlenie. Dzięki temu zadbasz o wzrok, samopoczucie i odpowiedni klimat. Na pewno nie zaleca się kupowania takich samych żarówek do wszystkich wnętrz w domu! Na jakiej zasadzie je dobierać?

  • Chłodne światło (o barwie ok. 6000 K) polecane jest do pomieszczeń, które wymagają skupienia. Zimna barwa pobudza, dlatego doskonale nadaje się do pracy. Warto w ten sposób oświetlić biuro, a w domu gabinet lub biurko dziecka.
  • Neutralne światło zapewnia najbardziej wiarygodne odwzorowanie kolorów. Sprawdza się w wielu pomieszczeniach, szczególnie tych wielofunkcyjnych. Warto je zastosować szczególnie w łazience i przy toaletce, a także przy szafie lub garderobie. Pozwoli bowiem prawidłowo ocenić wygląd np. stroju lub makijażu.
  • Ciepłe światło sprzyja relaksowi i odprężeniu. Sprawia, że pomieszczenia stają się bardziej przytulne. Najlepiej sprawdzi się więc w sypialni, a także w salonie, choć w tym ostatnim można zastosować mieszankę źródeł światła o różnej barwie. Ciepłe oświetlenie często stosują też gabinety masażu i SPA.

Ponadto warto zwracać uwagę na dopasowanie barwy światła do wystroju i wyposażenia. Jeśli aranżacja pomieszczenia utrzymana jest w chłodnej tonacji (np. bieli i stalowych szarościach), zimne światło będzie w nim wyglądało lepiej.

Różne barwy światła w jednym pomieszczeniu

Połączenie różnych barw światła w jednym pomieszczeniu jest nie tylko możliwe, ale w wielu sytuacjach wręcz wskazane. Np. w łazience poza chłodnym światłem idealnym np. do robienia makijażu przyda się również źródło delikatnego, ciepłego światła, które będzie można zapalić, biorąc relaksującą kąpiel. W kuchni warto zastosować neutralne oświetlenie ogólne, ale blaty oświetlić nieco chłodniejszymi lampami – dzięki temu praca będzie znacznie wygodniejsza. Doskonałym przykładem jest też salon. W wielu domach jest to pomieszczenie wielofunkcyjne, które w ciągu dnia służy do pracy lub nauki, a wieczorem do relaksu. Dlatego zastosowanie kilku źródeł światła o różnych temperaturach barwowych jest wysoce wskazane. Pomoże bowiem o każdej porze dostosować atmosferę pomieszczenia do sytuacji.

Co ważne, dostosowanie barwy światła jest bardzo proste – wystarczy wymienić żarówkę na taką o pożądanych parametrach. A zatem nawet jeśli popełnisz błąd przy aranżacji pomieszczenia, możesz go łatwo naprawić. Najnowocześniejszym rozwiązaniem, odpowiednim dla wszystkich niezdecydowanych i przeznaczonym dla do wielofunkcyjnych pomieszczeń, są źródła światła o zmiennej temperaturze barwowej. Tryb pracy można w nich regulować za pomocą włącznika lub też np. aplikacji mobilnej. Tego typu żarówki LED są nie tylko praktyczne, ale również energooszczędne!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *