Kategorie
Baza Wiedzy

Modernizacja oświetlenia w biurze i magazynie – wymiana starych opraw na nowoczesne LEDowe

Oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę w życiu człowieka. Jest również niezwykle istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa i higieny pracy. Dlatego oświetlenie biurowe czy magazynowe podlega ścisłym regulacjom. Chcesz zachować jego odpowiednie natężenie, a jednocześnie zaoszczędzić na zużyciu prądu? Postaw na nowoczesne oprawy LED! Dowiedz się, jak to zrobić i dlaczego warto.

Koszty oświetlenia – coraz większy problem dla polskich firm

Duże hale magazynowe czy obiekty biurowe wymagają intensywnego oświetlenia. Zwykle stosuje się w nich dużą liczbę opraw oraz źródła światła o wysokiej mocy. Generuje to niemałe koszty, które dodatkowo rosną wraz ze wzrostem cen poboru energii elektrycznej.

Wiele firm już odczuło podwyżki, a w kolejnych latach mogą one być jeszcze bardziej dotkliwe. W związku z tym zdecydowanie warto przemyśleć zastosowanie rozwiązań, które pomogą obniżyć zapotrzebowanie na energię. Redukcja natężenia zwykle nie wchodzi w grę, ponieważ musi ono spełniać normy dla miejsca pracy. Znakomitym rozwiązaniem jest natomiast wymiana oświetlenia w magazynie czy biurze na nowocześniejsze i znacznie bardziej oszczędne oświetlenie LED.

Oświetlenie LED – zmniejsz zapotrzebowanie na energię

Oświetlenie LED jest dostępne na rynku już od wielu lat. Początkowo przyjmowane raczej ze sceptycyzmem, dziś jest znane przede wszystkim ze swoich zalet. Nowoczesne diody LED są niezwykle efektywne. Oznacza to, że pozwalają na uzyskanie naprawdę intensywnego oświetlenia, pobierając jednocześnie wielokrotnie mniej energii elektrycznej w porównaniu do tradycyjnych żarówek czy świetlówek. Jednocześnie jest niezwykle funkcjonalne. Do najważniejszych zalet oświetlenia LED w kontekście miejsca pracy należą:

  • niskie zużycie prądu – możliwość redukcji poboru nawet o 80%;
  • trwałość – diody LED są długowieczne, zwykle nie trzeba ich wymieniać częściej niż raz na kilka lat, dzięki czemu pozwalają dodatkowo redukować koszty eksploatacyjne;
  • odporność – oprawy LED mogą być także odporne na rozmaite czynniki, w tym wilgoć, niskie temperatury, pył i kurz;
  • elastyczność – oświetlenie LED pozwala na regulację nie tylko natężenia, ale też np. temperatury barwowej światła;
  • możliwość integracji z automatyką budynkową – automatyczne sterowanie oświetleniem LED zapewnia jeszcze więcej wygody i idealne warunki do pracy niezależnie od okoliczności;
  • obojętność dla zdrowia – diody LED nie emitują szkodliwego promieniowania UV ani ciepła pod postacią promieniowania podczerwonego, nie pulsują, dzięki czemu sprzyjają zdrowej i bezpiecznej pracy oraz zapobiegają dyskomfortowi i zmęczeniu wzroku;
  • ekologia – diody LED nie zawierają rtęci i redukują zapotrzebowanie na energię, ponadto ich długa żywotność pozwala zmniejszać ilość generowanych odpadów.

Modernizacja oświetlenia w biurze czy magazynie poprzez zastąpienie tradycyjnych źródeł światła oprawami LED przynosi więc szereg korzyści – nie tylko w postaci zmniejszonych kosztów. Odpowiednio dobrane oświetlenie LED stwarza korzystniejsze i bezpieczniejsze warunki pracy, a przy tym jest niezwykle wygodne w użytkowaniu. Ponadto wymiana oświetlenia pomaga podkreślać troskę firmy o środowisko, a tym samym polepszać jej wizerunek!

Optymalne oświetlenie w miejscu pracy

Przy wymianie oświetlenia w biurze czy też magazynie nie można pominąć jego kluczowych parametrów. Należy pamiętać, że oświetlenie w miejscu pracy podlega konkretnym normom, a za ich niespełnienie grożą pracodawcy surowe kary. Brak właściwych warunków uważa się za naruszenie Kodeksu pracy oraz przepisów BHP.

Podstawową normą stosowaną do doboru parametrów oświetlenia jest PN-EN 124646 – miejsca pracy we wnętrzach. Należy przy tym brać pod uwagę, że oświetlenie w miejscu pracy dzieli się m.in. na ogólne i stanowiskowe, a w zależności od rodzaju wykonywanej pracy i parametrów wnętrza wymagania są inne.

Przykładowo dla pracy w biurze obejmującej segregowanie i kopiowanie minimalne natężenie światła to 300 lx, natomiast przy pisaniu ręcznym, czytaniu czy pisaniu na klawiaturze jest to już 500 lx. Zalecana temperatura barwowa światła to natomiast od ok 3500 do 5000 kelwinów (światło neutralne). W składach i magazynach zalecane natężenie oświetlenia to 200-300 lx.

Jak sprawdzić natężenie oświetlenia w biurze lub magazynie?

Jak zweryfikować, czy oświetlenie w miejscu pracy jest odpowiednie? Najlepszym pomysłem jest zatrudnienie fachowców, którzy przeprowadzą rzetelne pomiary oświetlenia w biurze za pomocą specjalistycznego sprzętu. Co więcej, obecnie można również skorzystać z kompleksowych usług obejmujących:

  • pomiary oświetlenia w miejscu pracy,
  • przygotowanie symulacji oświetlenia dla przestrzeni magazynowej lub biurowej,
  • wymianę starych opraw na nowe – LED-owe,
  • powykonawcze pomiary oświetlenia zgodnie z aktualnymi normami.

W ten prosty sposób możesz jednocześnie upewnić się, że zapewniasz swoim pracownikom odpowiednie warunki oraz zadbać o redukcję kosztów związanych z oświetleniem. Jest to z całą pewnością inwestycja, która się opłaci!

Umów się na pomiary!