Kategorie
Baza Wiedzy

Oświetlenie w przedszkolu, żłobku, klubie malucha – o czym pamiętać?

Dobre oświetlenie to kwestia komfortu i bezpieczeństwa, a w przypadku najmłodszych również prawidłowego rozwoju. Dlatego w miejscach, w których przebywają dzieci, ma ono szczególne znaczenie. Dowiedz się, jakie normy obowiązują właścicieli przedszkoli, żłobków i klubów malucha, o czym pamiętać, projektując oświetlenie w tych placówkach i jak skontrolować, czy jest ono właściwe.

Światło w przedszkolu – to ważniejsze niż myślisz!

Światło reguluje rytm dobowy, według którego funkcjonuje człowiek. Dlatego, zanim w domach pojawiły się wszechobecne żarówki, w zasadzie normą było chodzenie spać wraz z zachodem słońca i wstawanie o świcie. Dziś to właśnie sztuczne oświetlenie może pomóc w uregulowaniu rytmu dobowego, jeśli tylko będzie prawidłowo użyte. Dorosłym, którzy mają już ustalony cykl aktywności i odpoczynku przychodzi to z większym trudem, ale dzieci, których organizmy dopiero się rozwijają, są bardzo podatne na wpływ światła. Dlatego tak ważne jest, by w czasie przeznaczonym na naukę i zabawę w pomieszczeniach było wystarczająco jasno, a podczas odpoczynku (np. leżakowania) odpowiednio ciemno. Brak światła wpływa bowiem na produkcję melatoniny, przez co ułatwia zasypianie.

To jednak nie jedyna funkcja, jaką może pełnić światło w codziennym życiu dziecka. Rodzaj i natężenie oświetlenia wpływają również na nastrój i samopoczucie, a tym samym na możliwość rozwoju. Odpowiednie użycie lamp może pomóc maluchom w pokonaniu stresu związanego z przebywaniem w nowym miejscu oraz sprawić, że szybciej się zaaklimatyzują i będą chętniej wchodzić w interakcje. Przytulne światło sprawi również, że przedszkole lub inna podobna placówka będzie się po prostu kojarzyć z miłym i bezpiecznym miejscem.

Poruszając kwestię oświetlenia w przedszkolu, żłobku czy klubie malucha, nie wolno zapominać również o pracownikach tych placówek. Nauczyciele i opiekunowie także potrzebują właściwego oświetlenia do prawidłowego wykonywania swojej pracy. Co więcej, dzięki niemu personel może mieć lepsze samopoczucie i wykonywać swoje obowiązki z uśmiechem.

Jakie są normy i przepisy dot. oświetlenia w przedszkolach, żłobkach, klubach malucha?

Natężenie oświetlenia w przedszkolu i innych podobnych placówkach jest regulowane prawnie. Zgodnie z normą PN-EN 12464-1:

  • natężenie oświetlenia w salach zabaw dzieci i salach zajęć powinno wynosić minimum 300 lx,
  • dopuszczalny zakres temperatury barwowej mieści się pomiędzy 3000K a 4000K,
  • światło powinno być również równomierne – wskaźnik ten powinien wynosić co najmniej 0,6.

Jak sprawdzić, czy spełnia powyższe wymagania? Najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie specjalistom przeprowadzenia pomiarów oświetlenia.

Czym jest pomiar oświetlenia w przedszkolu, żłobku lub klubie malucha i na czym polega?

Pomiar oświetlenia w przedszkolach, a także żłobkach czy klubach maluch to standardowa procedura. Realizuje się ją z użyciem specjalistycznego sprzętu, który pozwala sprawdzić zgodność warunków panujących w pomieszczeniach z wymogami normy PN-EN 12464-1. Przeprowadzenie pomiarów powinno się zlecić odpowiedniemu podwykonawcy specjalizującemu się w tego rodzaju usługach i mającemu niezbędne uprawnienia. Badanie trwa zaledwie od kilku do kilkunastu minut i w żaden sposób nie utrudnia działalności placówki. Jego cena zwykle zależy od liczby pomieszczeń, w których należy przeprowadzić pomiar i wielkości budynku.

Ważnym elementem każdego pomiaru oświetlenia jest protokół, który stanowi informację dla właścicieli placówki o otrzymanych wynikach, a także potwierdzenie przeprowadzenia oficjalnych badań w kierunku natężenia, równomierności i temperatury barwowej oświetlenia. Tego rodzaju dokument jest honorowany m.in. przez Sanepid.

Pomiar oświetlenia w przedszkolu – jak często należy go przeprowadzać?

Nie ma dokładnych wytycznych nakazujących przeprowadzanie pomiarów oświetlenia w określonych odstępach czasu. Powinno się je jednak przeprowadzić przed rozpoczęciem działalności placówki, a także po każdej modernizacji czy zmianie instalacji świetlnej, a także remoncie czy przebudowie obiektu. Warto bowiem pamiętać, że na parametry oświetlenia ma wpływ wiele czynników. Szczególną wskazówką co do konieczności przeprowadzenia jego pomiarów mogą być zmiany w zachowaniu dzieci. Wówczas warto jak najszybciej wezwać fachowca i sprawdzić, czy mają one zapewnione odpowiednie warunki.

Podczas wykonywania standardowych pomiarów oświetlenia można też przeprowadzić dodatkowe badania niezbędne do dopuszczenia placówki do działalności przez Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Są to:

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani usługą „3 w 1” lub też samym pomiarem oświetlenia w przedszkolu, żłobku czy też klubie malucha, to zapraszamy do kontaktu z axo24.pl i skorzystania z profesjonalnego wsparcia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *